Faydalı Bilgiler

YAĞLAR VE FİLTRELER

Yağların Önemi

Motor  yağları sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır, motor parçalarını soğutur, segmanları yağlar, motor parçalarını temizler ve korozyonu önler. Bunları sağlayan yağın kendisi ve yağın içerisindeki çeşitli katkı maddeleridir. Her yağ bu özellikleri sağlayamayabilir. Mitsubishi ve Fuso markalarının Türkiye distribütörü Temsa Global, Petrol Ofisi yağlarının kullanılmasını önermektedir. 

Yağ Filtresinin Önemi

Yağın ve içindeki katkı maddelerinin koruyucu işlevinin yerine getirilmesinde motor yağ filtresinin önemi büyüktür. Motor yağ filtresi, motor içinde ortaya çıkan korozyon ve zararlı maddeleri toplayarak karter dışında biriktiren en önemli yağlama unsurudur. Motor yağı filtrenizin performansı aracınızın performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle aracınızda orijinal yağ filtresi kullanmanızı öneriyoruz.

Hava Filtresinin Önemi

Yağ filtresi aracınızın motorunun akciğeri gibidir desek yanlış olmaz. Yani hava emişi bu yolla alınır yanma odasına. Hava,  filtreden geçerek süzülür.Eğer hava iyi süzülmeden yanma odalarına alınırsa bu durum motor elemanlarının aşınmasına neden olacaktır. Toz, Silisyum' dur ve mikron mertebesindeki tozlar süzülmeyip sisteme girerse yağa karışarak yağın film tabakası özelliğini bozar ve aşınmalara neden olur. Motorunuzun performansının korunması,yakıt ekonomisinin korunması ve önemli onarım maliyetlerinden kaçınmanız adına  orjinal hava filtresi kullanmanızı öneririz.

Yakıt Filtresinin Önemi

Yakıt filtresi, depodan gelen yakıt pompasına girmeden önce içindeki yabancı maddelerin süzülerek sistemden uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede sistemde oluşabilecek tıkanıklıklar engellenir. Filtrenin görevini yerine getirmemesi ciddi motor hasarlarına neden olabilir.  Bu sebeple orjinal yakıt filtresi kullanmanızı öneririz.


FREN SİSTEMİ

Fren balatalarının aşınması büyük ölçüde kullanım koşullarına ve sürüş şekline bağlıdır. Sık sık şehir içi trafikte ve kısa mesafelerde ya da sportif amaçlı kullanılan araçlarda, servis planında belirlenmiş periyotlar arasındaki sürelerde de fren balatalarının kalınlığının Mitsubishi servisine kontrol ettirilmesi gerekir.

Yokuş aşağı inerken, zamanında yapılan vites küçültme ve motorun frenleme etkisinden yararlanılabilir. Bu yolla fren balatalarının yükü de hafifletilmiş olur. Ayrıca; fren yapmanız gerekirse, sürekli değil, aralıklarla yapmanız gerekir.

Frenlemeyi Olumsuz Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Yolun Islaklığı ve Yola Serpilen Tuzlar

Uyarı

Belli sürüş koşullarında, örneğin fren kampanaları ve balatalarının su içinden geçmesi sırasında, kuvvetli yağmurlarda ya da aracı yıkadıktan sonra ıslanması veya kışın donması nedeniyle, frenlerin etkisi azalabilir; ancak kuruduktan sonra etkisi tam olur.

Uyarı

Tuz serpilmiş yollarda giderken uzun süre fren yapılmamışsa, tam fren etkisi elde edilemeyeceğinden, fren diskleri ve balatalarının üzerinde biriken tuz tabakası önceden fren yapılarak giderilmelidir.

 

Frenlerin Aşırı Isınması;

Uyarı

Eğer fren yapmak zorunda değilseniz, fren pedalına hafifçe basarak balataları aşındırmayınız. Bu durum frenlerin ısınmasına, uzun fren mesafesine ve frenlerde aşırı aşınmaya neden olacaktır.

Uyarı

Uzun süre yokuş aşağı inecekseniz, düşük vitese geçip yavaşlayınız (düz şanzıman) ya da daha düşük bir vites konumu seçiniz (otomatik şanzıman). Böylece motorun frenleme etkisinden en iyi şekilde faydalanacak ve balataların yükünü hafifletmiş olacaksınız.

Uyarı

Araca sonradan ön spoiler , tam boy jant kapakları vb. monte edildiği takdirde, ön frenlerin hava giriş çıkışının engellenmediğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde fren tertibatında aşırı ısınma meydana gelebilir.

 

Fren Servosu

Uyarı

Servo, sadece motor faaliyetteyken oluşan bir vakumla çalışır. Bu nedenle motorun çalışmadığı zamanlarda aracın haraket etmesine izin verilmemelidir.

Uyarı

Fren servosu çalışmadığı takdirde, örneğin aracın çektirilmesi gerekiyorsa ya da servo arızalandığında, fren servosunun eksikliğini dengelemek amacıyla fren pedalına daha kuvvetli basmanız gerekir.

 

ABS Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi, aracın aktif seyir güvenliğinin artışında önemli rol oynar. Klasik fren sistemlerinden üstün olan yanı, kaygan bir zeminde lastiklerin kilitlenmesini önlediği için, yolun durumuna göre mümkün olan azami direksiyon hakimiyetini sağlamasıdır.

Ancak ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi var diye, her durumda fren mesafesinin kısalacağı düşünülmemelidir. Hatta büyük bir dikkatle ve çok yavaş gidilmesi gereken kumlu ya da altı buz olan yumuşak karlı zeminlerde fren mesafesi biraz daha artar.

 

ABS Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sisteminin Çalışma Prensibi

Aracın hızını saatte 7 km'ye ulaştığında otomotik bir test işlemi başlar. Bu sırada bir pompa sesi duyulabilir.

Bu düzenleme işlemi, fren pedalının nabız atışına benzer hareketinden ve buna bağlı olarak çıkan gürültüden anlaşılabilir. Böylece ön tekerleklerden en azından birinin bloke olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlarız. Bu dönemde ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminin etkili olabilmesi için fren pedalı basılı konumda kalmalıdır. Hiçbir zaman pompalamayınız.

Uyarı

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde mevcut fiziksel şartların sınırları aşılamaz. Bu bilhassa buzlu ve ıslak zeminler için daha da çok geçerlidir.

Uyarı

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sisteminde bir arıza meydana gelirse, bir ya da iki ikaz lambası yanar.

 

Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlarda ilave olarak elektronik diferansiyel kilit sistemi de bulunabilir.

EDL sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile, çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ve hatta mümkün kılar.

EDL sistemi otomatiktir. Sürücünün herhangi bir şekilde müdahale etmesine gerek olmaz. Sistem ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi sensörlerini kullanarak çekiş tekerleklerinin hareketini izler.

Yaklaşık 40 km/s'lik (25 mph) bir hıza kadar, çekiş tekerleklerinin hızları arasındaki yaklaşık 100 rpm'lik bir fark, tekerleği yavaşlatır ve diferansiyel üzerinden diğer çekiş tekerleğine daha fazla çekiş kuvveti uygulayarak dengeler.

Bu işlem, sistemin ürettiği bir ses ile fark edilir. EDL sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için, seyir halindeyken gaz pedalını ve debriyajı yol koşullarına uygun olarak kullanınız.


Uyarı

Kaygan zeminlerde, örneğin karlı ya da buzlu yollarda hızlanırken, gaz verme işlemi dikkatle yapılmalıdır. Lastikler EDL sistemi devredeyken bile patinaj yapabilir ve çekiş dengesi azalır.

Fren uygulanan tekerleğin fren diskinin aşırı ısınmaması için, olağandışı yüklenme söz konusu olduğunda, EDL otomatik olarak kapanır. Bu durumda araç çalışmaya devam eder ve EDL sistemi olmayan bir araç özelliği taşır. Bu yüzden, gösterge panelinden EDL'nin kapanıp kapanmadığı anlaşılmaz. Fren soğuduğunda da EDL otomatik olarak tekrar devreye girer.

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi ikaz lambası yanarsa, EDL sisteminde de arıza olabilir. Böyle bir durumda, lütfen en kısa zamanda bir Volkswagen servisine başvurunuz.


Çekiş Kontrol Sistemi (ASR)

ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bulunan araçlar, ilave olarak bir çekiş kontrol sistemi (ASR) ile donatılabilir.

ASR sistemi, uygun olmayan yol koşullarında bile çekişi, hızlanmayı ve dik rampaları tırmanmayı kolaylaştırır ya da mümkün kılar.

ASR sistemi normal koşullarda sürekli açık tutulmalıdır. Sadece tekerleğin patinaj yapmasının istendiği özel durumlarda ASR sistemi devre dışı bırakılabilir.LASTİKLER


Kış Lastiklerinin Kullanımı

Dört çekerli araçlar, kışın da iyi çekiş sağlar. Aracınızın lastiklerini kışın ya da dört mevsim kullanılan lastiklerle değiştirirseniz, aracınıza çok daha iyi hakim olur ve fren emniyeti sağlarsınız.


Lastik Değişimi

Synchro araçlarda dört tekerlek de daima aynı çapta olmalıdır. 

Lastik şişirme basıncı

Lastik şişirme basıncını düzenli aralıklarla kontrol edin. Düşük lastik basıncı yolun direncini ve yakıt tüketimini arttırır. Buna ek olarak düşük lastik basıncı lastik aşınmasının ve kullanma kararlılığını olumsuz yönde etkiler.


Lastik diş derinlikleri 

Diş derinliği 1.6mm`ye düşen lastiklerin değiştirilmesi, kış mevsiminde ise diş derinliklerinin en az 3mm olmasına dikkat edilmesi gerekir. 

 

HİDROLİK DİREKSİYON

Motor çalışırken direksiyon simidini 15 saniyeden fazla tam tur olarak bırakmayınız. Direksiyonun uzun süre kilitlenmesinden dolayı hidrolik direksiyon pompası ile hidrolik yağ aşırı ısınabilir.

Bunun sonucunda hidrolik direksiyon sistemi hasar görebilir.

Ayrıca; araç hareketsizken, direksiyon tamamen kilitli konumda olduğu sürece, sistem gürültü yapar. Çünkü pas pompası yüksek basınç altındadır. Motorun rölanti hızı bunun sonucunda kısa süreli de olsa azalacaktır.Turboşarjlı araçların kullanımı

Turboşarj , motorun silindirlerinin içine büyük miktarda hava basarak motor gücünü arttırır. Turboşarjın içindeki kanatlı parçalar aşırı yüksek devirlerde dönerler ve aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalırlar.


Aracın motoru soğuk iken   aracı yüksek devirlere getirerek ısıtmaya çalışmayın. 


Aracınızda turboşarj varsa, aracı yüksek devirde kullandıktan sonra motoru hemen durdurmayın.  Turboşarj çalışırken aracın motorunu stop ettiğiniz taktirde  turboşarjın içindeki kanatlı parçalar yağlama olmadan , durana kadar dönmeye devam eder.  Bu durum zamanla  turboşarj milinde aşınmalara ve boşluklara neden olur.  Turboşarjın yağlama devam ederken soğumasına ve durmasına  izin vermek için aracı stop etmeden evvel motorunu rölantide yaklaşık 60 saniye çalıştırın.

 

Yakıt Seçimi

Dizel Motorlu araçlar sadece EN590 standartlarına uygun dizel yakıt kullanmak üzere tasarlanmıştır. Başka cins yakıtın kullanılması (bio dizel, methylester vs.) motor performansını ve dayanıklılığını olumsuz olarak etkiler.

Uyarı: Aracınızı yakıt bitinceye kadar kullanmayın,  yoksa katalitik konvertör olumsuz etkilenebilir.  Yakıt bitiyor uyarı ekranı göründüğünde en kısa zamanda yakıt ekleyin.


 

EKONOMİK SÜRÜŞ İÇİN ÖNERİLER

Ekonomik sürüş için karşılanması gereken bazı teknik gereksinimler vardır. Düşük yakıt tüketimi için ön koşul uygun bir şekilde ayarlanmış motordur.

Aracın ömrünü daha uzatmak ve en ekonomik kullanım için aracınızı servis standartlarına göre düzenli aralıklarla kontrol ettirmenizi öneririz. Yakıt ekonomisi ve egzoz gazı ve ses oluşumu kişisel sürüş alışkanlıkları kadar, belirli kullanma koşulları tarafında da önemli ölçüde etkilenir. Frenlerin, lastiklerin ve motorun aşınmasının asgariye indirilmesi kadar çevre kirlenmesinin azaltılması için de aşağıdaki noktalara uyulmalıdır.

 

Çalıştırma

Ani hızlanmalardan ve duruşlardan uzak durun; bu türlü kullanım daha yüksek yakıt tüketimine neden olur.

 

Vites değiştirme

Sadece uygun bir hızda ve motor devrinde vitesi değiştirin. Herzaman olabilecek en yüksek vitesi kullanın.

 

Şehir Trafiğinde Kullanım

Sık sık duruş ve kalkış ortalama yakıt tüketimini arttırır.Mümkünse trafik akışı düzgün olan yolları kullanın. Tıkalı yollarda kullanırken, yüksek motor devirlerinde düşük vites kullanmaktan kaçının.

 

Rölantide

Araç rölanti sırasında bile yakıt tüketir. Mümkünse uzun süre rölantide kullanmaktan kaçının.

 

Hız

Daha yüksek araç hızlarında daha fazla yakıt tüketilir. Tam hızda kullanmaktan kaçının. Gaz pedalına daha az basış bile önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlar.

 

Yük

Bagaj bölümünde gereksiz maddeleri taşımayın. Özellikle sık sık duruş ve kalkışın gerekli olduğu şehir yolunda sürerken aracın ağırlığının arttırılması yakıt tüketimini çok olumsuz bir şekilde etkiler. Ayrıca artan hava direnci yakıt tüketimini arttıracağından, aracın tavanı üzerinde gereksiz bagaj veya taşıyıcılar vs. ile kullanmaktan kaçının.


Motorun soğukken çalıştırılması 

Motorun soğukken çalıştırılması daha çok yakıt tüketimine neden olur. Motoru sıcak tutmak için de gereksiz yakıt tüketimi yapılır. Motor çalıştırıldıktan sonra mümkün olduğunca kısa bir sürede aracınızı kullanmaya başlayın. 


Klima 

Klimanın kullanılması yakıt tüketimini arttırır.